Choć mało mówi się o tej dyscyplinie sportu, curling ma znaczące grono uprawiających go osób. Odnoszą oni nawet sukcesy na olimpiadach, od kiedy curling stał się w 1998 roku, sportem olimpijskim.
Kolebką Curlingu jest Szkocja. Sport ten jest w tej chwili bardzo popularny na świecie, szczególnie w Kanadzie. Światowa Federacja Curlingu znajduje się w Perth, w Szkocji. Zasady gry tej dyscypliny sportowej mogą wydawać się dziwaczne w pierwszym z nią zetknięciu. Zawodnicy pchają po gładkiej tafli suchego lodu dużej wielkości dyski z kamienia, wydając przy tym okrzyki i zamiatając powierzchnię przed sunącym po nim dyskiem. Gra w Curling nie jest jednak skomplikowana. Polega na odpowiednim rzuceniu, z jednoczesnym pchnięciem, kamiennego dysku, tzw. czajnika, który ma dotrzeć po lodzie do określonego punktu. Drużyna przeciwna również rzuca dyskiem i wygrywają ci zawodnicy, których dysk znajdzie się najbliżej punktu, nazywanego guzikiem. Podstawą tej gry są zachowania fair play, wysoka kultura i wyjątkowa zręczność. Dysk kamienny waży dwadzieścia kilogramów i ma do przebycia drogę długości około 40 metrów. Jej zamiatanie przyczynia się do usuwania wszelkich zanieczyszczeń, ale także rozgrzewa lód, co zwiększa poślizg sunącego po niej czajnika. Zawodnicy mają po osiem dysków do rzucenia. To gra, która nie wymaga działania siłowego, ale na pewno przemyślanej strategii i celnego oka, dlatego mogą w nią grać różne osoby, od starszych dzieci po seniorów. To doskonała forma rozrywki, która sprawia przyjemność i nie eksploatuje fizycznie.
Kto może grać w curling?
Curling był u początków swego powstania, bardzo powszechną, prostą grą. Używano w niej do rzucania zwykłych, kamiennych głazów rzecznych, więc każdy mógł sobie pozwolić na takie wyposażenie do grania. Curling opierał się wtedy głównie na szczęściu w grze. W dzisiejszych czasach curling nadal nie jest skomplikowaną grą, a wyposażenie do jej wykonywania jest bardzo proste. To kamień, odpowiednie buty i szczotka oraz ewentualnie rękawiczki bez palców. Ważne są podeszwy w butach, które muszą się dobrze sprawdzać w czasie gry na lodzie. Warto wiedzieć, że w curling mogą grać również osoby niepełnosprawne, na przykład poruszające się na wózku. W Polsce co roku rozgrywane są mistrzostwa w curlingu osób niepełnosprawnych. W rozgrywkach Polskiej Ligii Curlingu biorą również udział zawodnicy głuchoniemi. W curling grają zarówno kilkuletnie dzieci, jak i osoby po 70 tce. W Szkocji mają nawet miejsce rozgrywki ligowe z zawodnikami 75+. Poznając ich wyniki, można również zajrzeć do efektów rozgrywek piłkarskich, korzystając z superbet kod promocyjny. Sprzęt do gry w curling można wypożyczyć w klubie sportowym. Nie ma konieczności kupowania specjalnego ubrania sportowego, ponieważ wystarczy termiczna odzież i obuwie z podeszwą o dobrej przyczepności do gładkiej powierzchni. Curling nazywany jest szachami na lodzie i tak jak gry w szachy, można się szybko nauczyć jego zasad, bez względu na to, ile ma się lat.
Zawodnikiem curlingu może zostać każdy. To zespołowy sport precyzyjny, który nie wiąże się ze szczególnymi wymaganiami, jeśli chodzi o kondycję fizyczną czy wyposażenie sprzętowe.